Ndërlidhjet

Ish kryeministri malajzez dorëhiqet nga të gjitha përgjegjësitë


Ish kryeministri malajzez Najib Razak

Ish kryeministri i Malajzisë, Najib Razak, tha se po dorëhiqet nga udhëheqja e partisë për të marrë përgjegjësi për fundin e elektoratit të koalicionit që kishte fuqi për 60 vjet.

Najib deklaroi se do të tërhiqet nga pozita e kryesuesit të Organizatës Kombëtare të Malajzisë së Bashkuar si dhe nga presidenti i Koalicionit të Ballit Kombëtar.

Ai shtoi se deputeti nga partia e tij, Ahmad Zahid Hamidi, do të udhëheq Organizatën Kombëtare të Malajzisë së Bashkuar, parti kjo që dominon në koalicion.

Ky njoftim zgjoi reagime brenda partisë pas humbjes së madhe të zgjedhjeve të mërkurën. Balli Kombëtar fitoi 79 ulëse nga 222, duke humbur fuqinë përballë opozitës së bashkuar të udhëhequr nga veterani Mahathir Mohamad.

XS
SM
MD
LG