Ndërlidhjet

Lisbona shpall sot fituesin e Eurovizionit


Garuesja Eleni Foureira nga Qipro, gjatë provave.

Lisbona do të jetë nikoqire e finales së Eurovizionit, festival vjetor i këngës që mbledh miliona shikues rreth botës.

Më 12 maj, 26 shtete do të performojnë në skenë duke përfshirë, Ukrainën, Serbinë dhe Moldavinë.

Salvador Sobral, fitues i vitit të kaluar të Eurovizionit
Salvador Sobral, fitues i vitit të kaluar të Eurovizionit

Portugalia është nikoqire e këtij spektakli këtë vit pas fitores së Salvador Sobral vitin e kaluar në Kiev të Ukrainës.

Netta Barzilai nga Izraeli është garuesja më e përfolur që pritet të fitojë Eurovizionin këtë vit.

Eurovizioni u mbajt për herë të parë më 1956, me qëllim të bashkimit të Evropës pas luftës së Dytë Botërore. Sot, ky festival mbledh mbi 200 milionë njerëz si dhe është nismëtare e karrierës së shumë artistëve si grupit të famshëm ABBA dhe këngëtares Celine Dion.

XS
SM
MD
LG