Ndërlidhjet

Putin dhe Shinzo Abe takohen në Moskë


Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryemininistri japonez Shinzo Abe, do të mbajnë takim në Moskë më 26 maj, me focus në Korenë Veriore, Ishujt Kurile dhe bashkëpunimin ekonomik. Takimi vjen pas paqartësive mes samitit të planifikuar mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë Veriore, Kim Jong Un, që ishte planifikuar të mbahet në Singapor muajin e ardhshëm.

Më 25 maj, dy liderët morrën pjesë në Forumin Ekonomik të Shën Petersburgut, udke mbajtur takime me këshillin biznesor ruso-japonez.

Kryeministri japonez theksoi rëndësinë e bashkëpunimit në mes të dy vendeve si dhe të dy pritet të vendosin rreth përgatitjeve të projekteve të përbashkëta në Ishujt Kurile të kontrolluar nga Rusia.

Dy liderët ishin pajtuar në Dhjetor të vitit 2016 për fillim të negociatave në zhillimin e projekteve për këtë ishull, por pak proges është bërë në këtë drejtim.

XS
SM
MD
LG