Ndërlidhjet

Delegacioni verikorean viziton Uashingtonin më 1 qershor


Presidenti amerikan, Donald Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se takimi ne mes të zyrtarëve verikoreanë dhe atyre amerikanë në Nju Jork ka shkuar “shumë mirë” dhe se delegacioni nga Phenjani pritet të shkojë në Uashington më 1 qershor për t’i dorëzuar Trumpit një letër nga lideri verikorean, Kim Jong Un.

Trump ka njoftuar për takimin e rradhës, pasi Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është takuar më 31 maj me personin e afërt të Kimit, gjeneralin Kim Young Chol, në Nju Jork me ç’rast kanë diskutuar plane për mbajtjen e samitit që ishte planfikuar të mbahej më 12 qershor në Singapor.

Kim Yong Chol, diplomati më i lartë verikorean që ka vizituar SHBA-në në 20 vjetët e fundit ka darkuar me Pompeon më 30 maj në Nju Jork, derisa është takuar sërish me të më 31 maj.

Turmp ka anuluar ditë më parë samitin në Singapor, mirëpo të dy palët kanë bërë përpjekje të reja për të zhvilluar takimin siç ishte planifikuar.

Uashingtoni synon denuklearizimin e plotë të Gadishullit Korean në këmbim të disa përftimeve ekonomike për Phenjanin.

XS
SM
MD
LG