Ndërlidhjet

Presidenti egjiptian betohet për mandatin e dytë


Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi është betuar për mandatin e dytë katër vjecar, të cilin e fitoi me vetëm një kundërshtar. Sisi u betuar para Parlamentit më 2 qershor, përmes masave të larta të sigurisë në Kairo.

Mbështetësit e presidentit thonë se ai ka vendosur stabilitet dhe siguri në vend, por kritikët e akuzojnë për pengim të lirisë së mediave.

Ai fitoi mandatin e parë më 2014, një vit pas përfundimit të mandatit të presidentit Muhammad Morsi.

XS
SM
MD
LG