Ndërlidhjet

Turqi: Mbyten në det nëntë refugjatë, përfshirë fëmijë


Ilustrim

Në bregdetin lindor të Turqisë u fundosën nëntë refugjatë duke përfshirë gjashtë fëmijë, raportojnë autoritetet. Të dielën në 2:22 të mëngjesit, varka e tyre u fundos në ishullin Kekova Geyikova në një provincë të Antalias.

Katër nga refugjatët, përfshirë një grua dhe tre burra, u shpëtuan nga një anije peshkimi.

Një person është zhdukur si dhe ende nuk dihet kombësia e refugjatëve.

Bashkimi Evropian ka rritur përpjekjet për të bllokuar migrimin për shkak të miliona njerëzve që arritën në Turqi më 2015.

XS
SM
MD
LG