Ndërlidhjet

Dhjetëra të vdekur pas shpërthimit të vullkanit në Guatemalë


Një ekip duke ndihmuar një person të plagosur si pasojë e shpërthimit të vullkanit, Fuego.

Njëzetepesë persona kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë plagosur pas shpërthimit të vullkanit Fuego në Guatemalë, kanë njoftuar zyrtarët e këtij vendi.

Vullkani që gjendet rreth 40 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit Guatemala Siti, ka nxjerrë gurë, tym të zi dhe hi.

Agjencia Kombëtare për Menaxhimin e Katastrofave, ka thënë se llava ka goditur fshatin, El Rodeo, duke shkatërruar shtëpi dhe duke djegur personat që kanë qenë në to.

Si shkak i hirit dhe tymit të zi është mbyllur aeroporti, La Aurora, në kryeqytet.

Presidenti i këtij vendi, Jimmy Morales, ka thënë se ekipet për urgjencë kombëtare janë angazhuar në këtë proces.

“Ne mendojmë se mund të ketë shkatërrime të rënda në të paktën tri zona”, ka thënë ai.

Sipas ekspertëve lokalë, ky shpërthim i vullkanit është më i fuqishmi që nga viti 1974.

XS
SM
MD
LG