Ndërlidhjet

ANEB kërkon bashkëpunim nga Irani rreth marrëveshjes bërthamore


Ilustrim

Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) i përsëriti thirrjet për Iranin që të ofrojë "bashkëpunim në kohë dhe proaktiv" me inspektorët që janë pjesë e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Drejtori i agjencisë së Kombeve të Bashkuara, Yukiya Amano , i bëri këto komente nga Vjena, ku bordi i guvernatorëve të agjencisë nisi një takim katërditor.

"Bashkëpunimi në kohë dhe proaktiv nga Irani do të lehtësonte zbatimin e protokollit dhe do të rriste besimin", tha Amano.

Takimi në Vjenë vjen në kohën e pasigurisë mbi fatin e marrëveshjes bërthamore, pas vendimit të SHBA-së për ta braktisur atë.

Me marrëveshjen e vitit 2015, midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore, Republika Islamike është pajtuar të frenojë programin e saj bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Presidenti amerikan, Donald Trump, është tërhequr nga marrëveshja muajin e kaluar, duke thënë se Irani e ka shkelur "frymën" e saj.

Pesë nënshkrueset e tjera të marrëveshjes: Britania, Franca, Rusia, Kina dhe Gjermania kanë thënë se mbeten të përkushtuara ndaj marrëveshjes.

Irani, tash për tash, është duke respektuar marrëveshjen po ashtu.

XS
SM
MD
LG