Ndërlidhjet

Droni amerikan godet shefin e talibanëve; dyshohet të jetë vrarë


Mullah Maulana Fazlullah, 2015.

Zyrtarë të Pentagonit thanë se një dron i Shteteve të Bashkuara ka shënjestruar udhëheqësin e talibanëve pakistanezë në një provincë afgane, pranë kufirit me Pakistanin.

Raportet e pakonfirmuara lokale thonë se Mullah Maulana Fazlullah është vrarë.

Zyrtarë të ushtrisë amerikane thanë se sulmi ka shënjestruar Fazlullahun, shefin e grupit Tehrik-e-Taliban Pakistan, i shpallur terrorist, në një sulm me dron në provincën Kunar.

Zyrtarët amerikanë, që folën në kushte anonimiteti, thanë se statusi i Fazlullahut nuk është i qartë dhe mohuan të thonë nëse operacioni ka qenë i suksesshëm.

Në muajin mars, Shtetet e Bashkuara ofruan shpërblim prej pesë milionë dollarësh për informacione rreth Fazlullahut, duke thënë se grupi i tij “ka treguar aleancë të afërt me Al Kaidën”.

XS
SM
MD
LG