Ndërlidhjet

Rekordi i të nxehtit në Evropë mund të thyhet në Spanjë dhe Portugali


Ilustrim

Derisa Evropa është mbërthyer nga një valë e të nxehtit, parashikuesit e motit thonë se rekordi i të gjitha kohërave mund të thyhet në ditët në vazhdim.

Rekordi aktual në Evropë është 48 gradë Celsius, i regjistruar në Athinë, në korrik të vitit 1977.

Temperaturat janë në rritje në Spanjë dhe në Portugali dhe parashikuesit e motit thonë se mund të vazhdojnë të rriten, duke thyer rekorded kombëtare dhe rekordin 41-vjeçar në Evropë.

Shërbimi kombëtar meteorologjik në Spanjë lëshoi një paralajmërim së paku deri të dielën, duke thënë se vala e të nxehtit do të jetë "veçanërisht e fortë dhe e qëndrueshme në jugperëndim".

Grupi i paralajmërimit të motit në Evropë, Meteoalarm, lëshoi paralajmërime të kuqe, që nënkuptojnë rrezik për jetën, për pjesën më të madhe të Portugalisë jugore dhe për provincën Badajoz në Spanjë.

XS
SM
MD
LG