Ndërlidhjet

SHBA: Këshilltari i posaçëm dëshiron të intervistojë këngëtarin Agalarov


Këshilltari i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet në SHBA.

Këshilltari i posaçëm amerikan, Robert Mueller dëshiron të intervistojë Emin Agalorov, një këngëtar azerbajxhano-rus, njëherësh ish-dhëndëri i presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev, ka thënë avokati i Agalorov.

Mueller është duke hetuar pretendimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016 dhe nëse fushata e presidentit, Donald Trump ka bashkëpunuar me Rusinë.

NBC News ka cituar avokatin Scott Balber të ketë thënë se Mueller ka kërkuar një intervistë me Agalarov.

Balber nuk ka dhënë më shumë detaje nëse Mueller gjithashtu ishte i interesuar që të flasë me babain e këngëtarit, Aras Agalarov, një person mjaft i pasur që ka lidhje me presidentin rus, Vladimir Putin.

Agalarovët ishin partnerë të Trumpit në konkursin e Miss Universe në Moskë më 2013. Ata gjithashtu kanë luajtur rol kyç në aranzhimin e takimit në mes të djalit të Trumpit, Donald Trump Jr., dhëndrit të presidentit, Jared Kushner, shefit të fushatës Paul Manafort me avokaten ruse, Natalya Veselnitskaya.

Ky takim, i realizuar në Trump Tower në Nju Jork, ishte aranzhuar pasi një ndërmjetës rus i kishte thënë djalit të presidentit Trump se zyrtarët rusë kanë ofruar dokumente dhe informacione që mund të dëmtonin rivalen demokrate Hillary Clinton. Avokatja ruse, Veselnitskaya ka mohuar se ka vepruar në emër të Kremlinit kur është takuar me ekipin e Trumpit.

Këngëtari Agalarov ka konfirmuar se ka ndihmuar në organizimin e këtij takimi, por ai ka mohuar se në këtë takim është biseduar për informacione inkriminuese.

XS
SM
MD
LG