Ndërlidhjet

Imran Khan zgjidhet kryeministër i Pakistanit


Imran Khan

Deputetët pakistanezë kanë votuar për të zgjedhurish-yllin e kriketit, Imran Khan, si kryeministër i ardhshëm i vendit.

Khan fitoi 176 vota, që përbënin shumicën nga 342 vendet në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Pakistanit.

Kryeministri i ri, Imran Khan, pritet të marrë detyrën pas një ceremonie betimi të planifikuar që të mbahet më 18 gusht.

Sfiduesi më i afërt i Imran Khanit ishte Shahbaz Sharif, nga Lidhja Myslimane e Pakistanit, si dhe ish-kryeministri Nawaz Sharif.

XS
SM
MD
LG