Ndërlidhjet

Ministri i Brendshëm iranian paralajmëron lansimin e anijes luftarake


Ministri i Brendshëm iranian tha se vendi po vazhdon të fokusohet në zhvillimin e raketave ajrore dhe shumë shpejtë pritet të shfaq një aeroplan luftarak në kohën kur Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë me sanksionet ndaj programit bërthamor në Iran.

"Prioriteti kryesor i yni është zhvillimi i programit raketor”, tha Gjenerali Amir Hatami.

"Ne jemi në një pozicion të mirë në këtë fushë, por na duhet ta zhvillojmë atë”, shtoi ai.

Hatami tha se një aeroplan luftarak do të prezantohet në publik gjatë festimeve të Industrisë së Mbrojtjes Kombëtare më 22 gusht.

Forca ajrore e Iranit ka pasur vështirësi në ndërtimin e kapaciteteve për shkak të sanksioneve ndërkombëtare.

XS
SM
MD
LG