Ndërlidhjet

Pence kundërshton autorësinë në shkrimin e publikuar në New York Times


Presidenti amerikan, Donald Trump dhe nënpresidenti i SHBA-së, Mike Pence.

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence ka hedhur poshtë spekulimet se ai është autor i shkrimeve që sulmojnë presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Në një artikull në The New York Times, që është thënë të jetë shkruar nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, thuhet se të zgjedhurit Trumpit janë duke tentuar të pengojnë agjendën e presidentit amerikan.

Një zëdhënës i nënpresidentit ka kundërshtuar se Pence është mbrapa shkrimit.

Trump në anën tjetër e ka cilësuar autorin e tekstit të “mjerë” dhe gazetën të “rreme”.

“New York Times duhet të ketë turp ashtu sikurse personi që ka shkruar këtë shkrim të rremë, të palogjikshëm dhe të mjerë. Zyra jonë qëndron përtej atyre akteve amatore”, është shprehur drejtori për Komunikime në Zyrën e Pence, Jarrod Agen.

Zërat që mendojnë se Pence është autor i shkrimit bazohen në një pjesë të tekstit ku përdoret termi “udhëheqës”, në aspektin e personit që drejton liderët dhe të cilin nënpresidenti e ka përdorur më parë.

Në një pjesë të artikullit të publikuar të mërkurën, autori i refereoht senatorit të ndjerë republikan, John McCain si “udhëheqës që ka rikthyer nderin në jetën publike dhe dialogun kombëtar”.

XS
SM
MD
LG