Ndërlidhjet

Aktivisti i njohur rus dërgohet për shërim në Berlin


Aktivisti rus Pyotr Verzilov, anëtar i bendit rus anti-Krelmin, Pussy Riot, ka rritur në Berlin në një fluturim nga Moska, për të vazhduar trajtimin pas dyshimit mbi helmim të qëllimshëm.

Mediat gjermane raportuan se ai është vendosur në një klinikë në Berlin dhe se ai ka humbur shikimin dhe aftësitë e ecjes e të folurit, por iu është kthyer vetëdija.

Sipas mediave, ish gruaja e tij Nadezhda Tokokonnikova, e kishte pritur në aeroportin e Berlinit.

“Unë besoj që ai është helmuar qëllimshëm dhe se ishte një tentim-vrasje”, kishte thënë ajo.

Verzilov, bashkthemelues i faqes Mediazona, që raporton gjykimet e aktivistëve rusë, ishte duke u trajtuar në departamentin e Toksinave në një spital në Moskë.

XS
SM
MD
LG