Ndërlidhjet

Trump kërkon mbështetje për Partinë Republikane


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje votuesve që të mbështesin Partinë Republikane në zgjedhjet për Kongres.

Votimi mbarëkombëtar sot shihet si referendum mbi presidencën e tij.

“Çdo gjë që kemi arritur është në rrezik të martën”, tha presidenti Trump në njërin prej mitingjeve përfundimtare.

Amerikanët votojnë sot për të gjitha 435 vendet në Dhomën e Përfaqësuesve, për 35 nga 100 vendet e Senatit dhe për dhjetëra guvernatorë të shteteve.

Republikanët tash për tash kontrollojnë të dyja dhomat e Kongresit, por shumë sondazhe sugjerojnë se demokratët kanë shanse të mëdha të fitojnë kontrollin së paku në Dhomën e Përfaqësuesve.

Një sondazh kombëtar, i publikuar më 4 nëntor nga Washington Post dhe ABC News, tregoi se 50% e votuesve të regjistruar preferojnë kandidatët demokratë për Dhomën e Përfaqësuesve, krahasuar me 43% që favorizojnë republikanët.

Lexoni edhe këtë: Nëse fitojnë demokratët, nëse fitojnë republikanët...

XS
SM
MD
LG