Ndërlidhjet

Ushtaraku austriak dyshohet se spiunoi për Rusinë për 20 vjet


Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz.

Autoritetet austriake morën në pyetje një oficer të pensionuar ushtarak, nën dyshimet se ka spiunuar për Rusinë për gati 20 vjet, bëri të ditur kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz.

Ai po ashtu tha se ministrja e Jashtme e Austrisë, Karin Kneissl, ka thirrur në bisedë informative të ngarkuarin rus me punë, në lidhje me çështjen, dhe se ka anuluar një udhëtim në Rusi, të paraparë për 2 dhe 3 dhjetor.

"Kërkojmë informacione transparente nga Rusia", tha Kurz në një konferencë për gazetarë në Vjenë.

"Nëse dyshimet konfirmohen, rastet e tilla, pavarësisht nëse ndodhin në Holandë apo në Austri, nuk i përmirësojnë marrëdhëniet midis Rusisë dhe Bashkimit Evropian", tha Kurz.

Ai iu referua dëbimit të katër agjentëve rusë nga Holanda në muajin prill, nën dyshimet se kanë planifikuar sulm kibernetik kundër Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike në Hagë.

"Spiunimi rus në Evropë është i papranueshëm dhe dënohet", tha Kurz.

Në përgjigje, Ministria e Jashtme e Rusisë thirri në bisedë informative ambasadorin e Austrisë për të kërkuar shpjegim në lidhje me akuzat, njoftuan agjencitë ruse të lajmeve.

XS
SM
MD
LG