Ndërlidhjet

Policia në Australi parandalon një "sulm terrorist"


Melburn, Australi

Policia në Australi tha se ka arrestuar tre persona që po bënin komplot për të kryer sulm terrorist në Melburn.

Grupi ka pkanifikuar të përdorë pushkë gjysmë-automatike për të vrarë sa më shumë njerëz në një vend të populluar, thanë autoritetet.

Të dyshuarit - 21, 26 dhe 30 vjeç - thuhet se janë frymëzuar nga grupi militant Shteti Islamik.

Kryekomisionari i policisë australiane, Graham Ashton, tha se nuk ka kërcënim për publikun.

Ashton tha se të dyshuarit nuk e kanë vendosur shënjestrën për sulmin, porse planifikimi i tyre është "përshkallëzuar" në ditët e fundit.

Më 9 nëntor, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për një sulm me thikë në Melburn, ku ka mbetur i vrarë një person dhe të plagosur dy të tjerë.

XS
SM
MD
LG