Ndërlidhjet

Mustafa: Shteti nuk drejtohet me folklorizëm


Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, foto nga arkivi.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se pas dorëheqjeve të katër kryetarëve të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, duhet të mbledhet Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës.

Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se “shteti nuk drejtohet me folklorizëm”.

“Veprimet e sotme të serbëve në veri të vendit, dorëheqjet e kryetarëve te katër komunave dhe Rezoluta për të ndërprerë komunikimin me 'Prishtinën', siç shprehen ata, janë sinjal i qartë se kah po shkon vendi. Qeveritarët tanë nuk janë për të bërë figura me duar por për tu kujdesur për funksionimin kushtetues të vendit, sa nuk është bërë vonë”, ka deklaruar ai.

Duke përmendur vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosje të taksës prej 100 për qind në importet e mallrave të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, katër kryetarët e komunave me shumicë serbe në Kosovë kanë dhënë dorëheqje nga pozitat e tyre.

Dorëheqjet i kanë dhënë, kryetari i Zubin Potokut, Stevan Vuloviq, ai i Zveçanit, Vuçina Jankoviq, kryetari i Leposaviqit, Zoran Todiq dhe kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq.

Kryetarët e komunave veriore dorëhiqen, qytetarët protestuan për taksën

Rakiq përndryshe është edhe kryetar i Listës Serbe, njëherësh subjektit më të madh politik që përfaqëson komunitetin serb në institucionet qendrore dhe lokale të Kosovës.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës është kundërshtuar edhe nga Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i cili ka bërë thirrje për tërheqje të masës së vënë nga autoritetet e Kosovës.

Pompeo i bën thirrje Kosovës që të heqë taksën

XS
SM
MD
LG