Ndërlidhjet

Thaçi shpall të mërkurën ditë zie në nderim të ish-presidentit Bush


George H.W. Bush, 1989

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli të mërkurën (5 dhjetor) ditë zie shtetërore, pas vdekjes së ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Vendimi thuhet se u mor në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar për kontributin e Bushit, dhënë për lirinë e Kosovës.

Në ditën e zisë, flamuri shtetëror i Republikës së Kosovës do të ulet në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Kosovës, brenda dhe jashtë vendit, thuhet në njoftimin e lëshuar nga Zyra e Presidentit.

Dita e mërkurë është shpallur ditë zie kombëtare edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Më shumë në këtë temë:

Trump bën homazhe para trupit të Bushit

"Burri i matur" George H.W. Bush ka vdekur në moshën 94-vjeçare

XS
SM
MD
LG