Ndërlidhjet

Kulla Eiffel mbyllet në prag të protestave të vikendit në Paris


Pamje nga protestat e javës së kaluar në Paris.

Autoritetet franceze kanë njoftuar për angazhim masiv të forcave të sigurisë, derisa shumë pika turistike është thënë se do të mbyllen më 8 dhjetor për shkak të mundësisë së shpërthimit të dhunës gjatë protestave të planifikuara kundër qeverisë.

Protestuesit e ashtuquajtur “Xhaketat e Verdha”, që janë zemëruar fillimisht për taksat e reja të karburanteve, pritet të marshojnë në Paris për javën e tretë me radhë duke vënë në pah edhe pakënaqësi tjera kundër udhëheqjes së presidentit të Francës, Emmanuel Macron.

Muzetë, teatrot dhe shumë dyqane në Paris është thënë se do të mbyllen, teksa në mesin e tyre edhe edhe Kulla e famshme Eiffel.

Protestat pritet të vazhdojnë pavarësisht pse më 5 dhjetor Macron ka pezulluar rritjen e taksave për karburante, të cilat kanë nxitur protestat.

Macron pati marrë këtë vendim në kuadër të planeve të tij për të luftuar ngrohen globale.

Kryeministri, Edouard Philippe i ka thënë televizionit TF1 se 89,000 zyrtarë policorë do të angazhohen më 8 dhjetor në gjithë Francën, duke rritur numrin nga 65,000 sa kanë qenë javën e kaluar.

Ai ka thënë se 8,000 prej tyre do të pozicionohen në Paris, të mbështetur nga “dhjetëra” makina të armatosura.

XS
SM
MD
LG