Ndërlidhjet

Vriten të paktën 8 ushtarë afganë gjatë një sulmi të talibanëve


Ilustrim.

Talibanët kanë sulmuar një post të ushtrisë në provincën perëndimore të Afganistanit, Farah, duke vrarë të paktë tetë ushtarë afganë, njoftojnë zyrtarët.

Sulmi, zgjati rreth tri orë dhe militantët arritën që ta marrin këtë post-bllok të ushtrisë dhe morën peng edhe nëntë ushtarë të tjerë, njoftuan anëtarët e këshillit të kësaj province. Dadullah Qani dhe Gul Ahmad Faqiri.

Ata thanë se sulmuesit po ashtu morën të gjitha pajisjet e ushtarëve që kanë gjetur.

Zëdhënësi i policisë provinciale, Mohibullah Mohib tha se tre militantë po ashtu janë vrarë, ndërkaq katër të tjerë janë plagosur gjatë kësaj beteje.

Zëdhënësi i talibnaëve, Qari Yousof Ahmadi postoi një video në Twitter që tregonte, siç u shpreh ai, ushtarët e zënë peng.

Në muajt e fundit, talibanët kanë shpeshtuar sulmet ndaj forcave të sigurisë afgane dhe ndërtesave qeveritare.

XS
SM
MD
LG