Ndërlidhjet

Talibanët do të takohen të hënën me zyrtarë amerikanë


Militantë të dyshuar talibanë.

Talibanët kanë thënë se do të zhvillojnë “një tjetër” takim me zyrtarët amerikanë më 17 dhjetor, kësaj here në Emiratet e Bashkuara Arabe, në tentim të negociimit të përfundimit të luftës 17 vjeçare në Afganistan.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid ka thënë se pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit sauditë, pakistanezë dhe ata nga Emiratet e Bashkuara, mirëpo nuk ka dhënë detaje shtesë.

Teksa Uashingtoni as nuk ka mohuar dhe as konfirmuar takimet e mëparshme me talibanët, përfaqësuesi amerikan për paqe, Zalmay Khalilzad ka thënë më parë se ka mbajtur një varg takimesh me të gjithë afganët e përfshirë në konflikt, referencë e cila përfshin edhe talibanët, të cilët kontrollojnë apo kanë ndikim në pothuajse gjysmën e Afganistanit.

Në një deklaratë të publikuar muajin e kaluar, talibanët kanë thënë të jenë takuar tre ditë radhazi me Khalilzad në Katar.

Më pas, Khalilzad është kthyer në Kabul, me ç’rast i ka bërë thirrje presidentit afgan, Ashraf Ghani për të krijuar një grup që do të mund të bisedonte me talibanët.

Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar 1 trilion dollarë në Afganistan, prej kur koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja ka rrëzuar talibanët nga pushteti më 2001.

Kjo njëherësh njihet edhe si lufta më e gjatë e Amerikës.

XS
SM
MD
LG