Ndërlidhjet

Ishujt Samoa dhe Zelanda e Re vendet e para që priten vitin 2019


Ilustrim

Ishulli i Paqësorit Samoa, me ndezjen e fishekzjarreve në kryeqytetin, Apiai, ishte i pari që hyri në vitin 2019 dhe një orë më pas, edhe Zelanda e Re.

"Samoa feston Vitin e Ri me stil," thanë autoritetet e vendit në një fotografi të fishekzjarreve të shikuar nga mijëra njerëz.

Banorët e Aucklandit në Zelandën e Re iu gëzuan fishekzjarreve tradicionale nga Sky Tower.

Në Sydney, Australi, deri në 1.5 milionë njerëz pritet të mbledhen në brigjet e portit ku ata do të shikojnë fishekzjarre spektakolare.

Organizatorët thonë se do të jetë festimi më i madh deri më tani, dhe ndezja e fishekzjarreve prej 12 minutash do të kushtojë gjashtë milionë dollarë australianë.

Në Japoni, këmbanat në tempuj budiste do të godasin 108 herë një mënyrë tradicionale e për të mirëpritur vitin e ri,

XS
SM
MD
LG