Ndërlidhjet

Në Stokholm nis gjyqi kundër gjashtë të akuzuarve për terrorizëm


Tre nga të akuzuarit për terrorizëm në Suedi.

Në Stokholm nisi të hënën gjyqi i tre personave të akuzuar për komplotimin e një sulmi terrorist në Suedi.

Radio suedeze, duke cituar prokurorin e shtetit, tha se tre të dyshuarit kanë mbledhur reth 500 kilogramë kimikate, thika, maska të gazit dhe pajisje ushtarake.

Fotografitë e caqeve të dyshuara në Stokholm u gjetën në telefonat e tyre celularë.

Treshja, plus tre të tjerë akuzohen po ashtu për financimin e grupit militant Shteti Islamik në Siri.

Të dyshuarit, pesë uzbekë dhe një kirgiz, kanë komunikuar përmes platformave të mbyllura, tha Radio suedeze.

Të gjithë ata, që jetojnë ligjërisht në Suedi, i mohuan keqbërjet.

Radio suedeze tha se nuk duket se ata kanë lidhje me Rakhmat Akilov, uzbeku që ka kryer një sulm vdekjeprurës me kamion në Stokholm, në vitin 2017.

XS
SM
MD
LG