Ndërlidhjet

Siri: Sulmohet konvoji i ushtarëve amerikanë, katër të vrarë


Foto nga vendi ku ndodhi sulmi ndaj konvojit të ushtarëve amerikanë, Siri, 16 Janar

Katër ushtarë amerikanë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën pas një shpërthimi gjatë një kontrolli rutinor në veri të Sirisë.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i koalicionit të forcave të udhëhequra nga SHBA-të që luftojnë kundër Shtetit Islamik.

Më herët Reuters citoi një zyrtar amerikan të ketë thënë se incidenti ndodhi në qytetin e Manbixhit.

Një grup monitoruesish sirian thanë se nga shpërthimi afër patrollës së koalicionit të udhëhequr nga SHBA-të, janë plagosur dhjetra civilë.

Sulmi bëhet disa ditë pasi forcat e Shteteve të Bashkuara kanë filluar procesin e tërheqjes nga Siria.

Një faqe në internet e lidhur me Shtetin Islamik e publikoi një komunikatë, ku thuhej se sulmuesit vetëvrasës kanë shënjestruar një patrullë të forcave të koalicionit të udhëhequra nga SHBA-të në Manbixh.

XS
SM
MD
LG