Ndërlidhjet

Putin dhe Erdogan do të diskutojnë për "zonën e sigurisë" në Siri


Presidenti i Rusisë. Vladimir Putin dhe ai i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan gjatë një Samiti për Sirinë. 27 Tetor 2018

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe presidenti i Rusisë, Recep Tayyip Erdogan do të takohen të mëkuren në Moskë.

Turqia ka njoftuar se takimi do të përqëndrohet në propozimin e Ankarasë për krijimin e një “zone të sigurisë” në Siri.

Një komunikatë e lëshuar para takimit, nga ana e Kremlinit, thotë se presidentët Putin dhe Erdogan “do të diskutojnë për Sirinë”.

Rusia dhe Turqia janë në anë të kundërta të konfliktit në Siri.

Rusia mbështet Qeverinë e presidentit sirian, Bashar al-Assad, përderisa Turqia është në anën e luftëtarëve opozitarë të cilën janë kundër Qeverisë së al-Assadit.

Por, Rusia dhe Turqia janë pajtuar për të kordinuar operacionet në teren pasi presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi se do të tërheqë trupat amerikane nga Siria.

XS
SM
MD
LG