Ndërlidhjet

Ambasadori Kosnett vizitoi Policinë e Kosovës


Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka vizituar të mërkurën Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës, i shoqëruar nga zyrtarë të Programit Ndërkombëtar të Asistencës për Trajnimin e Hetimeve Penale (ICITAP).

Policia e Kosovës ka njoftuar përmes një komunikate për media se Kosnett është pritur nga drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës , Rashit Qalaj.

Ata është thënë të kenë diskutuar për “sigurinë e përgjithshme në Kosovë, luftën kundër të gjitha llojeve të krimit, ngritjen dhe forcimin e integritetit dhe kapaciteteve policore, vazhdimin e bashkëpunimit me të gjitha institucionet relevante vendore dhe ndërkombëtare, si dhe synimin drejt anëtarësimit të Policisë së Kosovës në organizata ndërkombëtare”.

Përveç tjerash, në komunikatë është theksuar se ambasadori amerikan ka vlerësuar përpjekjet dhe kontributet e Policisë së Kosovës për sigurinë e të gjithë qytetarëve.

Ai po ashtu ka konfirmuar mbështetjen e vazhdueshme të Ambasadës së SHBA-së ndaj Policisë së Kosovës, veçanërisht në lidhje me fuqizimin e sundimit të ligjit në Kosovë, është thënë ndër tjera në komunikatë.

XS
SM
MD
LG