Ndërlidhjet

Forcat e mbështetura nga SHBA-ja avancojnë në lindje të Sirisë


Siri, fotografi nga arkivi.

Forcat që mbështeten nga Shtetet e Bashkuara, që luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik në lindje të Sirisë, raportohet se kanë avancuar në zonën e fundit që ekstremistët kanë nën kontroll.

Forcat Demokratike Siriane (SDF) thanë sot se kanë avancuar në dy fronte në Baghouz, në provincën Deir el-Zour.

Zana Amedi nga Forcat Demokratike Siriane tha për agjencinë Associated Press se “një forcë aktive tokësore” po avancon në territoret e kontrolluara nga IS-i, ndërsa ekstremistët po sulmojnë me snajperë dhe me mina tokësore.

AP raporton se dy helikopterë të koalicionit që udhëhiqet nga SHBA-ja, janë parë të kenë fluturuar mbi këtë zonë ku po zhvillohen luftimet. Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar dhe qielli është mbuluar nga tym i zi, që duket të jetë shkaktuar nga një sulm ajror i koalicionit.

SDF më 1 mars rinisi operacionet ushtarake për të çliruar territoret e fundit të kontrolluara nga IS-i në Deir el-Zour, pasi u evakuuan mijëra civilë dhe pengje, që kishin qenë në këtë zonë.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump më 28 shkurt deklaroi se IS-i ka humbur “100 për qind” territorin që dikur kontrollonte në Siri, por zyrtarët vlerësojnë se në Siri gjenden qindra militantë që kontrollojë pjesë të vogla të territorit në Baghouz.

XS
SM
MD
LG