Ndërlidhjet

Në Londër protestohet kundër ndryshimeve klimatike


Një protestuese në Londër duke mbajtur mbishkrimin: "Nuk ka një planet të dytë".

Protestuesit që kanë bllokuar rrugët dhe urat e Londrës për më shumë se tre ditë kanë thënë se situata do të përshkallëzohet nëse Qeveria britanike nuk merr hapa kundër ndryshimeve klimatike, transmeton agjencia e lajmeve, Associated Press.

Qindra protestues kanë bllokuar disa zona të qytetit, duke përfshirë Urën Vaterlu, nga dita e hënë.

Në Londër nis zbatimi i pagesës për ndotje të ajrit

Protestuesit kanë vendosur tenda, sisteme të zërit dhe kamionë me ushqime afër zonave ku janë duke protestuar.

Zyrtarët kanë thënë se si pasojë e protestave, trafiku është ngarkuar rëndë, çka ka rezultuar me shprehje të zemërimit nga banorët e Londrës.

Nxënësit në botë protestojnë kundër ndryshimeve klimatike

Deri më tani është raportuar se policia ka arrestuar 420 persona.

Pjesëtari i një grupi protestues, Gail Bradbrook ka thënë të enjten se protestës “janë duke iu bashkuar më shumë njerëz”.

Sekretari i Brendshëm britanik, Sajid Javid ka thënë se protestuesit “nuk kanë të drejtë të thyejnë ligjin dhe të ndërhyjnë në përditshmërinë e personave të tjerë”.

XS
SM
MD
LG