Ndërlidhjet

Malajzia arreston disa persona të dyshuar për lidhje me IS


Ilustrim

Autoritetet e sigurisë në Malajzi kanë arrestuar disa persona të dyshuar si mbështetës të grupit militant ekstremist Shteti Islamik (IS).

Të arrestuarit planifikonin sulme në Indonezi dhe Malajzi, njoftuan zyrtarët policor.

Malajzia ka qenë në gjendje alarmi si dhe ka arrestuar qindra persona gjatë viteve të fundit nën dyshimin se janë të lidhur me grupin IS.

Në qershor të vitit 2016 nga një sulm me granatë në kryeqytetin Kuala Lumpur u plagosën 8 persona. Grupi ekstremist Shteti Islamik kishte marrë përgjegjësinë për sulmin.

Po në këtë vit në Indonezi një sulmues i lidhur me IS kishte kryer një seri të sulmeve në kryeqytetin Xhakartë.

XS
SM
MD
LG