Ndërlidhjet

Izraeli do të bisedojë me Libanin për kufirin detar


Flamuri i Izraelit

Izraeli po pret të fillojë bisedimet me Libanin për vendosjen e kufirit të tyre detar brenda disa javësh, tha një zyrtar i lartë izraelit, raporton Reuters.

Bisedimet ndërmjetësohen nga Shtetet e Bashkuara.

Libani nuk ka komentuar publikisht nëse do të marrë pjesë në bisedime dhe as ndonjë afat të mundshëm kohor.

Në vitin 2006, Izraeli zhvilloi luftë 34 ditëshe me militantët e Hezbollahut, që mbështeten nga Irani, e që i kanë bazat në Liban, me ç’rast u vranë 1200 libanezë dhe 160 izraelitë.

XS
SM
MD
LG