Ndërlidhjet

Indonezia do ta zhvendosë kryeqytetin


Xhakartë, Indonezi

Kryeqyteti i Indonezisë do të zhvendoset në provincën Kalimantani Lindor në ishullin Borneo, tha presidenti i këtij vendi Joko Widodo.

Kryeqyteti aktual, Xhakarta, i cili ka mbi dhjetë milionë banorë, ndodhet në tokë moçalore.

Pjesë të qytetit po fundosen deri në 25 centimetra në vit dhe gati gjysma e tij tani është nën nivelin e detit.

Emri i kryeqytetit të ri të planifikuar nuk është bërë i ditur ende.

Është thënë se ai do të shtrihet në dy rajone relativisht të pazhvilluara, Kutai Kertanegara dhe Penajam Paser Utara.

Projekti ambicioz do të kushtojë rreth 32.7 miliardë dollarë.

XS
SM
MD
LG