Ndërlidhjet

Netanyahu premton se do të aneksojë vendbanimet në Bregun Perëndimor


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu premtoi sot se do të aneksoi të gjitha vendbanimet e pushtuara të hebrenjve në Bregun Perëndimor.

Këto komente ai i bëri gjatë inaugurimit të një shkolle në një prej vendbanimeve të reja.

“Me ndihmën e Zotit ne do të zgjerojmë sovranitetin e hebrenjve në të gjitha vendbanimet si pjesë e tokës së Izraelit, si pjesë e shtetit të Izraelit”, tha sot Netanyahu gjatë fjalimit të tij në vendbanimin Elkana, që gjendet në Bregun Perëndimor.

Megjithatë, ai nuk tregoi se nuk do të ndodhë aneksimi i këtyre vendbanimeve.

“Kjo është toka jonë. Ne do të ndërtojmë një Elkana tjetër dhe një tjetër”, tha Netanyahu, i cili edhe gjatë muajit prill, disa ditë para zgjedhjeve të përgjithshme, kishte bërë premtim të njëjtë, por i cili ende nuk është jetësuar.

Izraeli pritet të mbajë zgjedhje të reja parlamentare më 17 shtator.

Premtimet për aneksim vijnë në kohën kur Netanyahu dhe partia e tij, Likud po kërkojnë mbështetjen e votuesve të partive të së djathtës ekstreme, të cilët kundërshtojnë dorëzimin e tokës te palestinezët.

Palestinezët duan të krijojnë shtet në zonat e pushtuara si Bregu Perëndimor, Jerusalemi Lindor dhe Rripi i Gazës.

Mbi 400 mijë izraelitë jetojnë në Bregun Perëndimor, sipas shifrave zyrtare të Izraelit. Ndërkaq, sipas shifrave të Byrosë palestineze të Statistikave, në këtë zonë jetojnë 2,9 milionë palestinezë.

XS
SM
MD
LG