Ndërlidhjet

Dhjetëra ushtarë të vrarë nga militantët në Mali


Ilustrim

Militantët në veri-lindje të Malit kanë vrarë 49 ushtarë në një sulm ndaj zonës ushtarake, kanë njoftuar përmes rrjetit social Facebook.

Ky është sulmi më vdekjeprurës i dekafës. Ushtria e ka quajtur këtë sulm terrorist.

Mali është përballur me dhunë që nga viti 2012 kur militantët islamikë pshtuan veriun e vendit. Me ndihmën e Francës, Mali ka arritur të rikthejë territorin, por pasiguria vazhdon.

Më herët, sipas një njoftimi të qeverisëishte raportuar se 54 ushtarë kanë humbur jetën.

Në shtator, 38 ushtarë kishin humbur jetën në dy kampe ushtarake afër kufirit me Burskina Faso.

Mali bashkë me 4 vende të tjera që rrezikohen nga sulmet kanë fajësuar “grupin Ansarul Islam” për sulmin e shtatorit. Ansarul Islam do të thotë “Mbrojtësit e Islamit” dhe është krijuar më 2016 nga ligjëruesi radikal Ibrahim Malam Dicko.

XS
SM
MD
LG