Ndërlidhjet

Turqia thotë se të paktën tetë civilë janë vrarë në veri të Sirisë


Siri, foto nga arkivi.

Shpërthimi i një makinë-bombe ka vrarë të paktën tetë civilë në veri të Sirisë, ndërkaq 20 të tjerë janë plagosur, tha Ministria e Mbrojtjes së Turqisë.

Shpërthimi ndodhi në qytetin Tal Abyad, tha Ministria. Ky qytet gjendet në zonën kufitare dhe u morr nënë kontrollin e forcave turke nga luftëtarët kurdë.

Ministria turke fajësoi luftëtarët kurdë të Sirisë për shpërthimin, duke i akuzuar ata për “masakrimin e civilëve të pafajshëm”.

Ky sulm vjen vetëm një javë pasi një shpërthim i ngjashëm vrau 13 persona në Tal Abyad.

Turqia kreu një ofensivë ushtarake në veri të Sirisë muajin e kaluar, duke larguar nga zona kufitare luftëtarët kurdë. Ofensiva ushtarake turke ka detyruar rreth 200 mijë persona të largohen nga shtëpitë e tyre.

Ankraja thotë se forcat kurde në Siri janë terrorist dhe kanë lidhje me militantët kurdë që luftojnë brenda territorit të Turqisë.

XS
SM
MD
LG