Ndërlidhjet

SHBA-ja akuzon katër ushtarakë kinezë për një sulm të madh kibernetik


Prokurori i përgjithshëm amerikan, William Barr.

Shtetet e Bashkuara akuzan katër zyrtarë ushtarakë kinezë për një sulm të madh kibernetik kundër gjigantit amerikan të vlerësimit të kredive, Equifax.

Mbi 147 milionë amerikanë janë prekur në vitin 2017 kur hakerët kanë vjedhur të dhëna të ndjeshme personale, përfshirë emra dhe adresa.

Disa konsumatorë britanikë dhe kanadezë janë prekur po ashtu.

Duke i shpallur akuzat, prokurori i përgjithshëm amerikan, William Barr, e përshkroi sulmin e hakerëve si "një nga shkeljet më të mëdha të të dhënave në histori".

"Ka qenë një ndërhyrje e qëllimshme dhe gjithëpërfshirëse në informacionet private të popullit amerikan", tha ai.

Sipas dokumenteve të gjykatës, katër të akuzuarit janë anëtarë të Institutit 54 të Kërkimeve në Ushtrinë Çlirimtare Popullore të Kinës.

Ata kanë kaluar javë të tëra në sistemin e kompanisë Equifax, duke vjedhur të dhëna personale, thuhet në dokumente.

Grupi gjithashtu akuzohet për vjedhje të sekreteve tregtare, përfshirë përpilimin e të dhënave dhe modelin e bazës së të dhënave.

Kina nuk i ka komentuar ende akuzat.

Firma e vlerësimit të kredisë, Equifax, mban të dhëna për më shumë se 820 milionë konsumatorë, si dhe informacione për 91 milionë biznese.

XS
SM
MD
LG