Ndërlidhjet

Edhe Mali i Zi i ndalon tubimet fetare për shkak të koronavirusit


Klinika Infektive në Podgoricë.

Policia e Malit të Zi njoftoi se do t’i ndalojë të gjitha tubimet e qytetarëve, përfshirë edhe ato që organizohen nga udhëheqësit fetarë, si masë për pengimin e përhapjes së koronavirusit.

Përmes një postimi në Twitter, policia malazeze kërkoi respektim të plotë të këtij urdhri.

Në të kundërtën, tha policia, individët e papërgjegjshëm do të bartin përgjegjësinë dhe pasojat.

Urdhri vjen pasi disa priftërinj të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi kanë thirrur tubime fetare në kishat lokale.

Tubimet fetare i kanë ndaluar edhe vende të tjera në Ballkan, që po përballen me pandeminë e koronavirusit.

Më 14 mars, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka njoftuar për pezullimin e përkohshëm të faljeve të organizuara në xhamitë e Kosovës.

XS
SM
MD
LG