Ndërlidhjet

Dërgohen në karantinë 96 kosovarët e kthyer nga Gjermania


Ilustrim.

Rreth 96 shtetas të Kosovës janë kthyer të premten nga Duseldorfi i Gjermanisë në Kosovë.

Për shkak të situatës së krijuar pas përhapjes së koronavirusit të ri, të gjithë të kthyerit janë dërguar në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, e cila së fundmi, me kërkesë të Qeverisë së Kosovës, është shndërruar në karantinë.

Lajmin për kthimin e tyre e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Alban Zogaj shef i kabinetit në ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës.

Deri më tani Kosova ka raportuar për 22 persona të infektuar me koronavirus.

Qeveria e Kosovës ka shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik.

Për të penguar përhapjen e koronavirusit, shumë vende në botë i kanë mbyllur kufijtë.

Për të rejat e fundit rreth koronavirusit në botë, përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG