Ndërlidhjet

Kongresi miraton paketë masive të ndihmës për të luftuar koronavirusin


Uashington, SHBA

Kongresi i Shteteve të Bashkuara miratoi të premten një paketë financiare, në vlerë prej dy trilionë dollarësh, për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi paketën dy ditë pas Senatit.

"Kombi ynë përballet me një emergjencë ekonomike dhe shëndetësore me përmasa historike, për shkak të pandemisë se koronavirusit - pandemisë më të keqe në mbi 100 vjet", tha kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do ta nënshkruajë paketën e ndihmës.

Të mërkurën, numri i amerikanëve që janë lajmëruar si të papunë, është rritur në 3.3 milionë.

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar raste me koronavirus më shumë se çdo vend tjetër: mbi 94,200.

Mbi 1,438 kanë vdekur atje.

XS
SM
MD
LG