Ndërlidhjet

Arrestohet një gazetar në Algjeri


Protestat në Algjeri. Foto nga arkivi.

Policianë Algjeri ka arrestuar gazetarin Khaled Drareni dhe autoritetet planifikojnë t’i ngrenë akuzë për “sulm ndaj integritetit të territorit shtetëror”, njoftoi grupi Reporterët pa Kufij.

Drareni ka mbuluar protestat e vitit të kaluar në Algjeri, që detyruan presidentin Abdelaziz Bouteflika të japë dorëheqje gjatë prillit të vitit 2019.

Ministria e Drejtësisë ende nuk ka njoftuar për arrestimin e gazetarit.

Arrestimi i gazetarit Drareni vjen disa ditë pasi u arrestua lideri opozitar, Karim Tabou.

Autoritetet kanë arrestuar shumë figura opozitare, përfshirë biznesmenë dhe zyrtarë të lartë apo ish-zyrtarë, të lidhur me presidentin Boutfetlika.

XS
SM
MD
LG