Ndërlidhjet

Spanja jep shenja se po bie niveli i infeksioneve


Një qendër e improvizuar shëndetësore në Spanjë

Rritja e rasteve të koronavirusit në Spanjë duket se po ngadalësohet, ka thënë për BBC ministri i jashtëm i këtij vendi, Arancha González.

Të hënën u konfirmuan 6.400 raste të tjera, rritja më e ulët në rastet e reja për një javë. Numri i vdekjeve ka arritur në 7,340.

Ndërkohë, mjeku që drejton përgjigjen e vendit ka provuar pozitive. Shifrat e fundit kombëtar të Spanjës tregojnë se kurba lart e virusit duket se po zvogëlohet, thotë Ministri i Jashtëm Arancha González.

Zyrtarët shpresojnë se maja e shpërthimit të virusit atje po afron, pas së cilës rastet e reja dhe vdekjet pritet të ulen.

Katalonja, rajoni Bask dhe kryeqyteti Madrid mbeten disa nga zonat më të goditura.

Për lajmet e reja rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG