Ndërlidhjet

Netanyahu u kërkon izraelitëve të vendosin maska në publik


Ilustrim.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u ka bërë thirrje shtetasve të vendit që udhëheq për vendosje të maskave në publik, me qëllim të uljes së përhapjes së koronavirusit të ri.

Përmes një fjalimi televiziv, Netanyahu u ka thënë njerëzve se mund të krijojnë maska të improvizuara nëse kanë nevojë.

Vendosja e maskave është masë e detyrueshme në disa shtete, përfshirë Republikën Çeke, Sllovakinë, përderisa Austria ka kërkuar vendosjen e tyre vetëm në dyqane.

Mirëpo në vende tjera të botës, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, ende është tërësisht në rregull të ecurit me fytyrë të zbuluar.

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se Organizata vazhdon “të mbledhë vazhdimisht të dhëna për të kuptuar përdorimin e maskave në nivel më të gjerë, me qëllim të kontrollimit të koronavirusit”.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG