Ndërlidhjet

Papa dënon "hipokrizinë" e disa politikanëve gjatë pandemisë


Papa Françesku

Papa Françesku dënoi veprimet e njerëzve, për të cilët tha se po e shfrytëzojnë krizën e pandemisë për të fituar shpejt pasuri.

Papa tha se e dënon edhe mënyrën "hipokrite" se si disa politikanë po merren me krizën.

Në fillim të meshës së tij të mëngjesit, Papa kërkoi ndryshimin e zemrës së atyre që përpiqeshin të fitonin para në kurriz të të tjerëve.

Ai foli për "ata njerëz që, në këtë kohë të një pandemie, kanë bërë biznes, duke përfituar nga njerëzit në nevojë".

"Zoti le të prekë zemrat e tyre dhe t'i ndryshojë ato", tha ai.

Pandemia ka vrarë 81.400 njerëz në të gjithë botën.

Më shumë se 16.500 prej tyre kanë vdekur në Itali, një nga vendet ku autoritetet janë përpjekur të zvogëlojnë uljen e çmimeve dhe format e tjera të përfitimit të paligjshëm.

Javën e kaluar, policia arrestoi dy burra në Italinë veriore, për vjedhjen e maska kirurgjikale nga një spital.

Muajin e kaluar, presidenti i SHBA-së Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që ndalonte rritjen e çmimeve të furnizimeve mjekësore, dhe Prokurori i Përgjithshëm, William Barr, tha se Departamenti i Drejtësisë kishte filluar të hetojë skema të tilla.

Zyrtarët italianë antimafia kanë paralajmëruar se grupet e krimit të organizuar mund të përfitojnë nga kriza, duke iu huazuar para pronarëve të bizneseve të vogla që luftojnë për mbijetesë gjatë izolimit.

Papa Françesku gjithashtu adresoi efektet e krizës së koronavirusit në një intervistë të botuar në gazetën katolike britanike The Tablet.

"Jam i shqetësuar nga hipokrizia e personaliteteve të caktuara politike që flasin për përballimin e krizës, për problemin e urisë në botë, por që ndërkohë prodhojnë armë", tha ai, pa përmendur vendet apo politikanët.

Ai pranoi se disa qeveri kishin "marrë masa shembullore për të mbrojtur popullsinë", por që kriza duhet të nxisë autoritetet që të kërkojnë ndryshime strukturore ekonomike për të mbrojtur njerëzit në nevojë, veçanërisht të pastrehët, raporton Reuters.

XS
SM
MD
LG