Ndërlidhjet

Rritet numri i vdekjeve nga koronavirusi në Belgjikë


Belgjika gjatë kohës së pandemisë

Të hënën në Belgjikë është konfirmuar vdekja e 303 personave nga koronavirusi i ri, raporton BBC.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në këtë vend ka arritur në 3,903 persona.

Megjithëse numri mund të duket i ulët, në krahasim me vendet e tjera evropiane, popullsia e Belgjikës është vetëm rreth 11.5 milionë.

Gjermania ka një popullsi prej rreth 83 milionë, dhe ka regjistruar rreth 3,000 vdekje - domethënë proporcionalisht, numri i vdekjeve për kokë banori i Belgjikës është më afër Spanjës dhe Italisë.

Belgjika ka konfirmuar më shumë se 30,000 raste të të infektuarve, që prej fillimit të shpërthimit të panidemisë.

XS
SM
MD
LG