Ndërlidhjet

Vendet e G7-ës diskutojnë për masat ndaj efekteve ekonomike të pandemisë


Liderët e G7-ës gjatë një takimi në gusht të vitit 2019.

Drejtuesit e financave të G7-ës, apo grupit të vendeve më të industrializuara, ranë dakord të martën mbi nevojën për të ofruar ndihmë financiare dhe teknike për ekonomitë në zhvillim, që luftojnë me pasojat nga pandemia e koronavirusit, tha ministri japonez i Financave, Taro Aso.

Drejtuesit e financave të G7 diskutuan nevojën për një përgjigje të koordinuar mes tyre, për të trajtuar dëmet që kriza shëndetësore po i shkaktonte ekonomisë globale, u tha Aso gazetarëve.

"Nuk ka dyshim se ekonomia globale do të vijë nën presion nga pandemia e koronavirusit", tha ai.

Ministrat e finanacave të vendeve anëtare të G7-ës mbajtën një konferencë online.

Më 20 mars Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, anuloi samitin e G7-ës, për shkak të krizës me koronavirus.

Ishte paraparë që samiti të mbahej në qershor, në Kamp Dejvid, pranë Uashingtonit.

G7-ta përbëhet nga: Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Të gjitha këto shtete po luftojnë për frenimin e pandemisë.

SHBA-ja mban udhëheqjen e G7-ës gjatë vitit 2020.

XS
SM
MD
LG