Ndërlidhjet

Autoritetet në Kinë bëjnë thirrje për masa më të ashpra të testimit


Një punonjës shëndetësor duke kryer testimin ndaj koronavirusit ndaj një pacienti në Kinë.

Autoritetet shëndetësore në Kinë bëjnë thirrje për një regjim testimi më të fuqishëm dhe më të rreptë ndaj koronavirusit.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë tha se të gjitha lokalitetet duhet të përmirësojnë aftësitë e tyre të testimit, përfshirë ato në vendkalimet kufitare, dhe të raportojnë çdo informacion epidemik në kohën e duhur.

Koronavirusi i ri u shfaq për herë të parë në Kinë, në fund të vitit të kaluar.

Më 19 prill ky vend, raportoi 12 raste të reja, shifër kjo më e ulëta që nga 13 marsi.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka paralajmëruar Kinën të shtunën se mund të përballet me pasoja, nëse ishte “me vetëdije përgjegjëse” për përhapjen e koronavirusit.

“Ka mundur të ndalet në Kinë para se të fillojë përhapjen, e gjithë bota po vuan për shkak të kësaj”, tha Trump para gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.
Trumpi dhe disa zyrtarë të lartë amerikanë kanë akuzuar Kinën për mungesë të transparencës pas shpërthimit të virusit në Vuhan.

Këtë javë, Trump kishte pezulluar fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë pas akuzave për keqmenaxhim dhe fshehje të situatës në Kinë.

XS
SM
MD
LG