Ndërlidhjet

Spanja regjistron edhe mbi 400 viktima nga koronavirusi


Madrid

Spanja regjistroi në 24 orët e kaluara edhe 435 viktima nga koronavirusi.

Kjo shifër, që është pak më e lartë se në 24-orëshin paraprak, e çon në 21,717 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha të mërkurën se qeveria e tij planifikon që në gjysmën e dytë të majit të nisë lehtësimin e masave të izolimit, të ndërmarra për frenimin e pandemisë së koronavirusit.

Kufizimet do të lehtësohen ngadalë dhe gradualisht, tha Sanchez në një senacë parlamentare.

“Duhet t’i shmangim gabimet", tha ai.

Ligjvënësit spanjollë do të votojnë sot për zgjatjen ose jo të gjendjes së jashtëzakonshme deri më 9 maj.

Spanja është izoluar më 14 mars.

Pas Shteteve të Bashkuara, ajo ka numrin më të madh në botë të të infektuarve me koronavirus: mbi 204,000.

XS
SM
MD
LG