Ndërlidhjet

Në QKUK po trajtohen 48 pacientë me koronavirus


Ilustrim.

Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se aktualisht aty janë duke u trajtuar 58 pacientë, prej tyre 48 janë të infektuar me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Nga lista e të prekurve një pacient është në gjendje kritike, i cili po trajtohet me ventilim mekanik dhe përkujdesje intensive derisa 12 pacientë tjerë po trajtohen me oksigjenoterapi.

Të tjerët është thënë se janë në gjendje stabile.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, deri më tani në Kosovë 630 persona janë infektuar dhe 18 kanë vdekur si pasojë e koronavirusit të ri.

Nga sëmundja Covid-19, që shkakton ky virus janë shëruar 138 persona.

Me qëllim të luftimit të kësaj sëmundjeje, autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG