Ndërlidhjet

Kosovë: 36 pacientë të shtrirë me koronavirus, dy në gjendje të rëndë


Ilustrim.

Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se aktualisht aty janë të hospitalizuar 51 persona, prej tyre 36 janë të infektuar me koronavirus.

Nga të prekurit, dy pacientë janë në gjendje të rëndë dhe përkujdesje intensive, 28 janë në gjendje stabile, derisa 7 të tjerë janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi.

Përveç tjerash, është bërë e ditur se gjatë ditës së mërkurë do të lirohen nga Klinika nëntë pacientë të shëruar nga sëmundja, Covid 19, që shkakton koronavirusi.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, në Kosovë deri më tani janë regjistruar 790 persona të infektuar, 232 të shëruar dhe 22 të vdekur, si pasojë e koronavirusit të ri.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG